Достапни линкови

logo-print

Сенатот треба да го потврди изборот на Петреус за командант во Авганистан


Американскиот Сенат денеска треба да го потврди изборот на генерал Дејвид Петреус за командант на американските сили во Авганистан. Тој треба да сведочи пред Комитетот на Сенатот за воени прашања, пред се за стратегијата за Авганистан. Петреус ќе го замени генерал Стенли Мекристал, кој беше разрешен од претседателот Барак Обама поради неговите несоодветни коментари за некои личности од администрацијата.
XS
SM
MD
LG