Достапни линкови

logo-print

Министерот Милошоски на средба со еврокомесарот Филе


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска ќе престојува во работна посета на Европската Комисија во Брисел, при што ќе се сретне со комесарот за проширување Штефан Филе. Од МНР соопштија дека ќе се разговара за исполнување на копенхашките критериуми во пресрет на седмиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Македонија и ЕУ, што ќе се одржи на 20 јули во Брисел. Во соопштението уште се вели и дека средбата се реализира во рамките на интензивираниот дијалог меѓу Република Македонија и ЕУ, во насока на што поскоро усвојување одлука за почеток на преговорите за членство.
XS
SM
MD
LG