Достапни линкови

logo-print

Русија го поздрави рефендумот во Киргистан


Руското министерство за надворешни работи упатило пофалби за добро спроведениот референдум во Киргистан и изјавиле дека очекуваат дека со референдумот ќе се придонесе за политичка стабилност во земјата. Киргистанските власти соопштуваат дека од преброените ливчиња, 90 проценти од гласачите ги подржале промените на уставот, со кој се намалуваат овластувањата на претседателот и со кои земјата ќе биде парламентарна демократија. Претходно и ОБСЕ го поздравија спроведувањето на референдум, за кој оценија дека бил транспарентен.
XS
SM
MD
LG