Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Францускиот фудбалски сојуз ќе си поднесе оставка


Претседателот на францускиот фудбалски сојуз Жан Пјер Ескале најавил дека на состанокот во петок ќе си поднесе оставка поради лошите резултати на репрезентацијата на Светското првенство во Јужна Африка. Тој изјавил дека му е должност да си поднесе оставка. Франција испадна од првенството во првата фаза. Во три натпревари, тие беа двапати поразени, а еднаш одигра нерешено и освоија само еден поен. Освен лошата игра, репрезентацијата ја потресоа и скандалите со несогласувањето на селекторот со фудбалерите, одбивањето на тренингот.
XS
SM
MD
LG