Достапни линкови

logo-print

Премиерката на Исланд се венчала со својата партнерка


Премиерката на Исланд се венчала со својата партнерка, според новиот закон за легализација на хомосексуалните бракови, соопштуваат денеска од Рејкјавик. Премиерката и нејзината партнерка се венчале вчера еден ден откако новиот закон стапи на сила. Тие како пар се регистрирале уште во 2002-та, но го чекале законот за официјално да се венчаат. Законот во исландскиот парламент беше едногласно усвоен на 11 јуни.
XS
SM
MD
LG