Достапни линкови

logo-print

Нема консензус за прием на Косово во Советот на Европа


Претседателот на Парламентарното Собрание на Советот на Европа Мевлут Чавушоглу изјави дека во тоа тело нема консензус за прием на Косово во Советот на Европа, ниту пак досега имало такво барање од Приштина.
„Сите држави не го признаа Косово како независно и тоа прашање е деликатно, но ние ја следиме ситуацијата, изјави Чавушоглу. Според него, најголеми предизвици за Западен Балкан се недостигот од доверба и дијалог.
XS
SM
MD
LG