Достапни линкови

logo-print

Граѓаните на Киргистан гласаа за уставни промени


Изборната комисија во Киргистан соопшти дека околу 90 отсто од гласачите кои излегле на референдум ги поддржуваат предложените уставни промени. Целосните резултати ќе бидат готови за два дена. Со уставните промени ќе бидат намалени овластувањата на претседателот и Киргистан ќе биде парламентарна република. Рускиот претседател Дмитри Медведев изјави дека референдумот претставува потенцијална опасност за колпас на државата и затоа е потребна силна влада.
XS
SM
MD
LG