Достапни линкови

logo-print

Над 400 луѓе уапсени за време на протестите во Торонто


Повеќе од 400 луѓе се уапсени за време на протестите во Торонто против економскиот самит на земјите од групата Г-20, соопштила канадската полиција. Во текот на протестите , демонстрантите палеле полициски возила, кршеле излози на продавници, кафулиња , банки. Протестот почнал мирно, но група луѓе маскирани во црно ги почнале немирите најпрви во центарот на градот а потоа и низ целиот град. Полицијата користела штитови, палки и солзавец да се справи со демонстрантите.
XS
SM
MD
LG