Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја не сака да преговара за потопувањето на бродот


Северна Кореја денеска го отфрли предлогот на ОН за одржување на преговори околу потопувањето на јужнокорејскиот воен брод, за чие потопување Западот го обвинува Пјонгјанг. Командата на ОН задолжена за надгледување на примирјето меѓу двете Кореи покрена истрага за потопувањето на бродот. Истрагата на телото на ОН кое е предводено до САД, утврди дека бродот бил погоден од севернокорејско торпедо. Но, Северна Кореја ги отфрла обвинувањата .
XS
SM
MD
LG