Достапни линкови

logo-print

Турција ќе ги јакне трговските врски со ирачки Курдистан


Турски официјални лица во вторник ќе го посетат ирачкиот Курдски регион за да разговараат со тамошните власти за јакнење на трговските врски, и покрај напнатоста која владе во таа област каде се упориштата на курдстките екстремисти кои се борат против Анкара. Делегацијата од околу 200 луѓе ќе ја предводи министерот за трговска размена на Турција. Изминатите неколу денови имаше конфликти меѓу турската армија и курдските бунтовници , по што Турција спроведе воздушни напади на ирачка територија.
XS
SM
MD
LG