Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Кина ќе ги посети САД


Претседателот на Кина Ху Џинтао ја прифати поканата за официјална посета на Соединетите држави, што му ја понуди американскиот претседател Барак Обама. Белата куќа соопшти дека официјални лица од двете земји треба да го одредат датумот за посета. Обама на маргините на самитот на Г-20 во Канада, го покани својот кинески колега на гости. Двете земји неодамна имаа несогласувања за курсот на валутите, за трговија и за начинот како да се справат со иранската нуклеарна програма. Кина се согласи неодамна, да гоолабави курсот на својата валута и јуанот да не биде толку врзан за американскиот долар
XS
SM
MD
LG