Достапни линкови

logo-print

Романија ќе го зголеми ДДВ од 19 на 24 проценти


Романија ќе го подигне данокот на додадена вредност од 19 на 24 проценти за да го спречи јавниот дефицит и за да може да земе заем од ММФ, најавил премиерот Емил Бок денеска во Букурешт. Романскиот Уставен суд вчера укина некои мерки од владиниот пакет за штедење по што ММФ ја блокираше петтата транша заем за Романија . Романија претходно се договори со ММФ и со Европската комисија да го намали јавниот дефицит од 7,2 проценти на 6,8 проценти во 2010 година.
XS
SM
MD
LG