Достапни линкови

logo-print

Јемен во акција против Ал Каеда


Безбедносните сили на Јемен уапсиле 30 луѓе за време на дводневната потрага по оперативци на Ал Каеда кои стојат зад нападот на службата за разузнавање. Од Министерството за одбрана соопштуваат дека операцијата за потрага на милитантите ќе продолжи. Почнувајќи од вчера безбедносните сили одат од врата до врата во областа Аден во потрага по осомничените. Официјален Јемен ја обвини Ал Каеда за нападот од минатата недела на зградата на службата за разузнавање. При нападот загинаа 7 офицери на безбедносните сили , три жени и едно дете, а милитантите ослободија неколку затвореници
XS
SM
MD
LG