Достапни линкови

logo-print

Мајк Мулен во посета на Авганистан


Началникот на армијата на Соединетите држави, Мајк Мулен денеска допатувал во посета на Кабул. Неговата посета на Авганистан доаѓа по смената на генерал Стенли Мекристал од местото команданат на американските и на НАТО силите. Мулен треба да се сретне со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи за да го увери дека стратегијата на НАТО нема да се смени со менувањето на Мекристал. На местото на Стенли Мекристал поставен е Дејвид Петреус.
XS
SM
MD
LG