Достапни линкови

logo-print

Во Киргистан се откопуваат телата на жртвите од насилствата


Инспекторите во јужниот дел на Киргистан почнаа со ескумација на телата на жртвите од неодамнешните насилстава во земјата. Заеменик министерот за внатрешни работи изјавил дека откопувањето на телата е од големо значење за целосна истрага на случајот . Голем дел од жртвите се уште не се идентификувани бидејќи во согласност со муслиманската традиција биле веднаш закопувани.
Соединетите држави се надеваат дека Киргистан на фер и на транспарентен начин ќе го спроведе утрешниот референдум во земјата.
Портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули изјавил дека амбасадата во Бишкек ќе обезбеди мал тим на монитори за изборите , кои ќе бидат дел од еден поголем тим на локални и на меѓународни набљудувачи.Меѓународната организација Хјуман рајтс воч, предупреди дека одлуката да се продолжи со референдум и покрај ризиците од насилство предизвика повторен бран на насилство меѓу Киргизите и Узбеците.
XS
SM
MD
LG