Достапни линкови

logo-print

Нов американски амбасадор во Ирак


Од Белата куќа соопштуваат дека претседателот Барак Обама го номинирал Џејмс Џефри за амбасадор во Ирак. Тој ќе го замени Кристофер Хил. Џефри до сега беше американски амбасадор во Турција, а во минатото беше заменик помошник државен секретар за блискоисточни прашања и специјален советник на државниот секретар за Ирак во рамките на администрацијата на Џорџ Буш. Номинацијата на Џефри за амбасадор во Ирак мора да биде потврдена и од Сенатот

XS
SM
MD
LG