Достапни линкови

logo-print

Владеачката партија во Северна Кореја ќе бира ново раководство


Владејачката комунистичката партија во Северна Кореја најавила дека во септември ќе свика состанок на кој ќе се бира раководство на партијата. Toa ќе биде трет таков состанок што го одржала партијата откако е на власт од 1948-та година. Можеби состанокот ќе биде за да го назначат за политички лидер синот на на лидерот Ким Јонг Ил, соопштува државната новинска агенција. Ким кој сега има 68 години во август 2008 –та претрпе мозочен удар.

XS
SM
MD
LG