Достапни линкови

logo-print

Белорусија се заканува со прекин на испораката на руски гас за Европа


Белорусија денеска се закани дека ќе го запре транзитот на руски гас за Европа, доколку Русија не и го плати долгот во рок од 24 часа. Руски Газпром и Белорусија ги расчистија меѓусебните долгови за испорака на гас и за транзит, но Минск тврди дека Москва платила за транзитните услуги по стара цена и оти и должи уште 32 милиона долари.
XS
SM
MD
LG