Достапни линкови

logo-print

Обама го назначи Дејвид Петреус за командант на местото на Мекристал


Американскиот претседател Барак Обама ја прифати оставката на генерал Стенли Меккристал од должноста командант на силите на САД и НАТО во Авганистан и на негово место го назначи генерал Дејвид Петреус. Обама оваа одлуката ја соопшти во Белата Куќа по средбата со Меккристал. Мекристал се извини за текстот во Ролинг Стоун Магазинот каде негативно зборува за потпретседателот Џо Бајден и за специјалниот претставник за Авганистан и Пакистан, Ричард Холбрук.
Обама одлуката за смена на генералот Меккристал ја нарече правилен чекор од гледна точка на национална бебзбеднсот на САД иако призна дека оставката ја прифаќа со големо жалење, пренесуваат новинските агенции. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека ќе ја почитува секоја одлука на Обама но претходно истакна дека еден ваков чекор може да го загрози веќе постигнатиот напредок во девет годишната војна во Авганистан.
XS
SM
MD
LG