Достапни линкови

logo-print

ЕУЛЕКС уапси осомничен за воени злосторства во Косово


Потпаролката на безбедносните сили на ЕУЛЕКС во Косово, Кристина Херодес изјави дека при претрес на куќа во градот Ѓаковица уапсиле осомничено лице за воени злосторства за време на конфликтот во 1998-99 година. Уапсениот е осомничен за измачување на затвореници во логори организирани од косовските албански бунтовници во Северна Албанија. Ова е второ апсење, поврзано со сомневања за измачување на затвореници во логори организаирани од ОВК.


XS
SM
MD
LG