Достапни линкови

logo-print

Бегалците се враќаат во Киргистан


Киргистанските власти соопштиле денеска дека 58 илјади бегалци се вратиле во земјата. Над 100 илјади етнички Узбеци го напуштија Киргистан поради судирите во јужниот дел на земјата кои започнаа на 10 јуни. Властите соопштуваат дека 300 илјади луѓе се внатрешно раселени, но започнал процесот на враќање во нивните домови.

XS
SM
MD
LG