Достапни линкови

logo-print

Белорусија ја платила мајската сметка за гас


Руски Гаспром денеска потврди дека Белорусија ја платила сметката за мај и тоа по цена која ја одредува руската компанија. Инаку Белорусија сметките од јануари до април ги плакаше по пониска цена од таа која ја бараше Гаспром. А таа разлика доведе до долг од 192 милиони долари, заради кој Русија и ја намали испоракакта на гас на Белорусија. Од Гаспром изјавиле дека Белорусија мора да го плати без одлагање заостанатиот долг. Денеска дополнително беа смалени количините на гас кои се испорачуваат во Белорусија.
XS
SM
MD
LG