Достапни линкови

logo-print

Кина прати 10 илјади мировници во Ксинџијанг


Владеачката комунистичка партија во Кина денеска испратила 10 илјади преставници да пренесат пораки за мир и стабилност во проблематичниот запaден регион Ксинџијанг. Минатата година Ксинџијанг беше место на смртоносни етнички насилства. Од партијата изјавиле дека испратените мировници ќе одат во училишта, во владини институции, села, по куќите, по религиозните објекти и ќе му објаснуваат на тамошното население дека сакаат мир и стабилност. Ксинџијанг е голема област која граничи со Авганистан, Пакистан и Казахстан. Во Ксинџијанг мнозинството се муслиманско население Ујгури кои велат дека се жртви на културна и верска дискриминација.
XS
SM
MD
LG