Достапни линкови

logo-print

Ердоган го отфрли предлогот за вонредна состојба


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го отфрли предлогот да биде прогласена вонредна состојба во југоисточниот дел од земјата каде што во последните денови ескалираа нападите на курдските бунтовници врз безбедносните сили. Ердоган додаде дека неговата влада, и покрај сегашното насилство, ќе ги продолжи претходно започнатите демократски реформи, бидејќи тоа не се отстапки кон терористите, туку кон курдскиот народ. Припадниците на Курдската работничка партија деновиве извршија повеќе напади во кои загинаа 12 војници и пет цивили.
XS
SM
MD
LG