Достапни линкови

logo-print

Карзаи не сака генерал Мекристал да биде отпуштен


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изрази надеж дека претседателот Барак Обама нема да го отпушти главниот командант на меѓународните сили во Авганистан генерал Стенли Мекристал. Според оценката на кабинетот на Карзаи, тој бил најдобар командант од почетокот на војната во Авганистан. Генерал Мекристал во интервју за магазинот Ролинг Стоун изнел провокативни оценки за некои членови на американската админситарција, меѓу нив и за потпретседателот Џо Бајден. Обама денеска треба да се сретне со Мекристал, а не се исклучува можноста тој да биде и отпуштен.
XS
SM
MD
LG