Достапни линкови

logo-print

Белорусија го блокира транзитот на руски гас за Европа


Белорусија почна да ги блокира испораките на руски гас за европските пазари низ нејзина територија, поради спорот околу долгот за неплатен гас. Претседателот Александар Лукашенко нареди затворање откако Русија ги скрати за една третина испораките на гас за оваа земја. Руската компанија Газпром тврди дека Белорусија должи околу 200 милиони долари за испорачаниот гас, додека официјален Минск соопшти оти Газпром има исто толкав долг за транзитот низ Белорусија.
XS
SM
MD
LG