Достапни линкови

logo-print

Можно сменување на генерал МекКристал


Американскиот претседател Барак Обама не ја исклучува можноста за сменување на командантот на меѓународните сили во Авганистан генерал Стенли МекКристал, поради неговите изјави за списанието Ролинг Стоун, во кои ја критикува американската администрација. Според портпаролот на Белата куќа Роберт Гибс, сепак треба да се почека средбата на Обама со МекКристал, закажана за денеска во Вашингтон. Како што јавуваат агенциите, генералот во написот отворено се подбивал со потпретседателот Џо Бајден, амбасадорот на САД во Кабул и со пратеникот на Белата куќа за Авганистан и Пакистан Ричард Холбрук.
XS
SM
MD
LG