Достапни линкови

logo-print

Гаспром ја критикува одлуката на Белорусија


Портпаролот на руски Гаспром ја критикувал одлуката на Белорусија да го запре транзитот низ земјата на руски гас до Европа. Портпаролот Сергеј Кипријанов изјавил дека клиентите од Европа ќе продолжат да примаат гас според договорите кои ги имаат склучено, но одлуката да се воведе забрана на транзит низ Белорусија не ја ослободува земјата од долгот кој го има кон Гаспром. Европа ќе се снабдува со гас од други гасоводи надвор од Белорусија.
XS
SM
MD
LG