Достапни линкови

logo-print

Државна киргистанска фирма ќе доставува гориво за базата во Манас


Властите на Киргистан соопштија дека ќе формираат државна компанија која ќе ја снабдува американската база во Манас со гориво. Декретот денеска го потпишала лидерката Роза Отунбаева, а компанијата ќе била формирана за 10-тина дена. Досега, базата во Манас ја снабдувале со гориво приватни компании во сопственост на Максим Бакиев, син на соборениот претседател Курманбек Бакиев, кои не платиле даноци во износ од околу 80 милиони долари. Базата во Манас ја користат американските сили за снабдување на трупите во Авганистан.
XS
SM
MD
LG