Достапни линкови

logo-print

Балтичките земји од ЕУ ќе формираат слободна поморска зона


Министерот за надворешни работи на Естонија, Урмас Пит изјавил дека земјите членки на Европската Унија кои излегуваат на Балтичкото море треба да ги намалат царинските контроли меѓу себе за да се зајакне слободната трговска зона . Пит изјавата ја дал по средбата со својот Фински колега Александар Стуб. Во зоната учестуваат Естонија, Финска, Латвиа, Литванија, Полска, Германија, Данска и Шведска како и Русија уако не членка на ЕУ.

XS
SM
MD
LG