Достапни линкови

logo-print

Во Романија отворен фонд за борба со кризата


Романското Министерство за финансии денеска ги замоли граѓаните да даруваат пари во фондот што беше создаден за борба со последиците од економската криза, соопштија руските медиуми. Прв на молбата реагирал премиерот Емил Бок, кој вети дека во фондот ќе ја уплатува својата месечна плата. Минатата недела романската влада донесе пакет антикризни мерки, меѓу кои и намалување на платите во државниот сектор за 25 проценти и на пензиите за 15 проценти, ограничување на социјалните програми и намалување на стотиците илјади буџетски службеници, како и серија други непопуларни мерки
XS
SM
MD
LG