Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на наркозависници во Авганистан


Се зголемува бројот на наркозависници во Авганистан. Од 2005 наваму нивниот број се удвостручил, се наведува во извештајот на ОН . Речиси три проценти од возрасните Авганистанци се зависници од хероин и опиум. Бројот на зависници од дрога се зголемува и покрај кампањите на Соединетите држави за откажување од дрогата. Зависниците од дрога во Авганистан објасниле дека почнале да земат дрога за полесно да ја поднесат војната. Деведесет проценти од светскиот пазар на опиум се снабдува од Авганистан.

XS
SM
MD
LG