Достапни линкови

logo-print

Инспектори на ОН нема да влезат во Иран


Иран нема да им дозволи на двајцата инспектори за нуклерани работи на ОН за влезат во земјата, изјавиле високи ирански преставници. Шефот на иранската агенција за Атомска енергија изјавил денеска дека Иран нема да им дозволи на инспекторите да влезат во земјата и да изготват извештај за нуклеарната програма на Техеран. Во извештајот кој инспекторите го изработија во мај, пишуваше дека Иран подготвува екстра опрема за збогатување на ураниум. Советот за безбедност на ОН на 9 јуни ја усвои четвртата рунда на санкции кон Иран, затоа што се сомневаат дека Техеран произведува нуклеарно оружје. Иран го негира тоа.
XS
SM
MD
LG