Достапни линкови

logo-print

Израел не дозволува германски министер да влезе во Газа


Германската влада денеска го осуди однесувањето на Израел бидејќи не му дозволи на германскиот министер за развој Дирк Нибел да ја посети Газа. Шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, изјавил дека жали што владата на Израел донела таква одлука, и додал дека Европската Унија го чека крајот на блокадата на Газа. Германската влада во повеќе наврати интервенирала кај Израелците да дозволат посета на Нибел на Газа, но Израел одбил. По одбивањето да го пуштат во Газа, министерот Дирк Нибел, изјавил дека блокадата на Газа не е знак на сила, туку „доказ на неискажан страв“.
XS
SM
MD
LG