Достапни линкови

logo-print

Советот на Европа со порака на Денот на бегалците


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во својство на претседавач на Комитетот на министри на Советот на Европа и Мевлут Чавошоглу претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, по повод Денот на Беглаците ги повикаа сите земји членки на СЕ да ги почитуваат меѓународните договори за заштита на бегалците и барателите на азил. Тие во соопштението ја искажале важноста да им се гарантираат правата на бегалците, особено ако се знае дека половина од нив се деца.

XS
SM
MD
LG