Достапни линкови

logo-print

ПКК се закани дека ќе ги бомбардира турските градови


Курдската работничка партија се закани со извршување напади во сите турски градови доколку турската армија продолжи со акции против нивни членови. Турција сака да не вовлече во војна. Таа не е искрена за курдското прашање и не сака да го реши на мирен начин, изјавил портпаролот на ПКК Ахмед Денис Досега во судирите загинаа 12 турски војници и 12 членови на ПКК
XS
SM
MD
LG