Достапни линкови

logo-print

Почина Мануте Бол


Суданската кошаркарска ѕвезда Мануте Бол почина синоќа на 47 години. Тој во болница во Соединетите Држави бил примен со проблеми со дишењето, болки во бубрезите, како и лоша состојба на кожата. Бол беше еден од највисоките кошаркари во НБА, каде играше 10 сезони настапувајќи за разни тимови. Тој се пензионираше во 1995-та , а потоа се посвети на хуманитарна работа и помирување на фракциите во родниот Судан.
XS
SM
MD
LG