Достапни линкови

logo-print

Кина ќе дозволи промена на курсот на јуенот


Централната банка на Кина денеска вети дека ќе дозволи промена на курсот на јуанот. Во изјавата објавена на веб страната на банката, не се спомнува конкретно на што ќе се однесува промената но сугерираат дека е можно курсот на јуанот да се менува независно од курсот на доларот за кој беше врзан во изминативе две години . Американскиот секретар за финансии Тимоти Гејтнер и шефот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Штраус-Кан, веднаш го пофалија потегот на Кина. Но кинеските преставници велат дека било кои реформи поврзани со јуенот , ќе се спроведуваат постепено. Соопштението од Централната Банка доаѓа само на неколку дена пред патувањето на кинескиот претседател Ху Џинтао за Самитот на Г-20 самитот во Торонто, Канада.
XS
SM
MD
LG