Достапни линкови

logo-print

Нов услов на Словенија за влез на Хрватска во ЕУ


Словенија денеска постави нов услов за влез на Хрватска во Европската унија. Словенечкиот министер за надворешни работи Самуел Жбогар изјави дека Хрватска нема да може да ги заврши преговорите додека не го отвори својот финансиски пазар за најголемата словенечка банка, Нова Љубљанска Банка. Доколку Хрватска не го исполни тоа, објасни Жбогар, тогаш тоа значи дека таа дискриминира една членка на ЕУ.
XS
SM
MD
LG