Достапни линкови

logo-print

Руски војници во Киргистан


Привремениот претседател на Киргистан Роза Отумбаева денеска изјави дека бројот на загинатите во последните насилства на југот на земјата би можело да биде десет пати поголем од официјалните податоци. Според неа, во насилствата меѓу киргизите и узбеките би можело да има дури 2 илјади загинати. Отумбаева која денеска го посети градот Ош изјави дека руски војници ќе бидат распоредени за да чуваат некои стратегиски локации во Киргистан. Во меѓувреме, помошник американскиот државен секретар Роберт Блејк кој денеска посети еден бегалски камп во Узбекистан побара независна истрага за последните насилства.
XS
SM
MD
LG