Достапни линкови

logo-print

Апел за враќање на бегалците од Киргистан


Привремениот претседател на Киргистан Роза Отунбаева денеска го посети градот Ош и побара да се преземат мерки за враќање на неколкуте стотици илјади бегалци кои го напуштија југот на земјата во крвавите етнички судири. Ова е нејзина прва посета на Ош по почетокот на судирите меѓу киргизите и узбеците. Според проценките на Обединетите нации околу 400 илјади луѓе, главно узбеци го напуштиле Киргистан. Властите велат дека насилството намерно го поттикнале соработниците на соборениот претседател Курманбек Бакиев.
XS
SM
MD
LG