Достапни линкови

logo-print

Продолжува штрајкот во атинското метро


Вработените во метрото во Атина ќе штрајкуваат и денеска со прекини на работењето во еднакви интервали. Метрото во Атина секојдневно го користат околу 650.000 патници, кои денеска ќе мора да побараат алтернативен транспорт. Вработените во метрото во изминатите два дена одржаа 48-часовен штрајк за поддршка на вработените чии договори завршуваат наскоро и може да не бидат продолжени, бидејќи беа прогласени за незаконски од регулаторната комисија на државната администрација.
XS
SM
MD
LG