Достапни линкови

logo-print

ЕУ договори построги фискални правила


Шефовите на држави или влади на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел се договорија да ги казнуваат недисциплинираните членки и со тоа да спречат буџетскиот дефицит. Тие одлучиле и да ги усогласат економските политики за да може да се стабилизира еврото. Но освен построга фискална политика за земјите кои нема да ги почитуваат правилата, за оние кои ќе бидат дисциплирани ќе следуваат дополнителни награди.
XS
SM
MD
LG