Достапни линкови

logo-print

Судански бунтовници изведени пред Меѓународниот кривичен суд


Двајца лидери на суданските бунтовници осомничени за воени злосторства во Дарфур, се изведени денеска пред Меѓународниот кривичен суд . Тие се осомничени дека учествувале во нападот во кој загинаа 12 мировници на Африканската Унија во 2007-та година. Случајот против двајцата бунтовници е дел од напорите на судот да се докаже одговорноста за конфликтото во Дарфур, во кој ОН велат дека загинале над 300 илјади луѓе почнувајќи од 2003-та. Минатата година, судот го обвини претседателот на Судан, Омат ал Башир за воени злосторства против човештвото, тоа беше прв шеф на држава кој се соочи со меѓународна потерница од судот.

XS
SM
MD
LG