Достапни линкови

logo-print

ЕУ со построги финансиски правила


Европската унија се очекува на денешниот еднодневен самит во Брисел да одобри построги финансиски правила како превенција на повторувањето на грчката должничка криза. Во Европа расте загриженоста дека Шпанија, петтата најголема економија во Унијата, би можело да ја следи Грција во барањето европската помош за да се справи со финансиските проблеми. Евролидерите веќе демантираа дека Шпанија е на агендата на денешниот самит. Инаку, на овој состанок треба да биде одобрен и новиот пакет санкции против Иран.
XS
SM
MD
LG