Достапни линкови

logo-print

Уставни измени во Хрватска


Хрватскиот парламент синоќа изгласа нацрт закон за промени во Уставот со што тој ќе се прилагоди на правилата на Европската унија. Тоа се четврти уставни промени во Хрватска по прогласувањето на независноста на земјата во 1991 година. Во иднина малите етнички групи во парламентот ќе имаат гарантирани по три места. Со измените се предвидува и екстрадиција на Хрвати во странски држави на судење за извршени кривични дела.
XS
SM
MD
LG