Достапни линкови

logo-print

Се смирува состојбата во киргистанскиот град Ош


Киргистанските трупи патролираат низ улиците на јужниот град Ош кој беше центар на неодамнешните насилства меѓу етничките Киргизи и Узбеци, во кои имаше најмалку 187 жртви а околу 2000 повредени. Илјадници Узбеци се упатија кон соседен Узбекистан со намера да се префрлат таму. Узбекистанскиот претседател Ислам Каримов го повика генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун да испорача итна помош за раселените луѓе. Агенцијата за бегалци на ООН рече дека првите две летала со помош се спуштиле во источен Узбекистан.
XS
SM
MD
LG