Достапни линкови

logo-print

Хјуман рајтс воч повикуваат Ирак да ги почитува правата на жените


Хјуман рајтс воч денеска ги повика курдските власти во Ирак да донесат закон со кој ќе се забрани обрежување на жените . Локалните истражување покажуваат дека женското обрежување е распространет во регионот и дека многу жени и девојки страдаат поради тоа. Хјуман Рајтс воч побара регионалните власти да превземат мерки и против другите злоупотреби на жените, како домашното насилство и така наречените убиста за чест . На почетокот на 2009 година, регионалнoтo Министерството за здравство изготвило стратегија за елиминирање на практиката за обрежување но подоцна ја повлекле.
XS
SM
MD
LG