Достапни линкови

logo-print

Американскиот помошник државен секретар во посета на Ташкент


Американскиот помошник државен секретар Роберт Блејк ќе допатува во посета на Ташкент, главниот град на Узбекистан, каде што побегнаа илјадници луѓе од Киргистан поради насилствата. Најмалку 176 луѓе загинаа, а околу 2 илјади беа повредени во насилствата меѓу етничките Узбеци и Киргизи во јужен Киргистан. Десетици илјади луѓе избегаа во Узбекистан, а според хуманитарците од Обединетите Нации, од витално значење е да остане отворена границата со Узбекистан.
XS
SM
MD
LG