Достапни линкови

logo-print

Бериша се плаши од многу барања за азил по визната либерализација


Албанскиот премиер Сали Бериша најави посебна стратегија против обидите за барањата политички азил на албанските граѓани, во што е убеден дека ќе се случи по укинувањето на визите за земјите во ЕУ. Бериша апелира до своите граѓани дека барањето политички азил е целосно погрешно и бара од нив да бидат многу внимателни. Во јули се очекува во Тирана да допатуваат инпектори на Европската Комисија за да го оценат исполнувањето на дополнителните три барања од ЕУ за либерализација на визниот режим, стратегијата за реинтеграција на протераните, спроведување на законите за борба против корупцијата и за антимафија.
XS
SM
MD
LG